Everyday carry

Hned v úvodu je třeba říci, jak všichni dobře víme, že existuje nespočet různého vybavení od nespočtu různých kvalitních výrobců. Každé má něco do sebe, ale každému sedí něco jiného. A i my máme své preferované značky, takže se může na první pohled zdát, že je tento článek příliš jednostranně zaměřený. Je to díky tomu, co máme k dispozici na testování.

Další části článku

S ohledem na přehlednost článku jsme jej rozdělili do několika dalších kategorií

ÚVOD
EDC Obecně
VYBAVENÍ ČÁST 1: Oděv (kalhoty)
VYBAVENÍ ČÁST 2: Batohy/tašky

ÚVOD

Většina z Vás, co čtou tento článek, je jistě obeznámena se zkratkou EDC, čili Everyday carry - v překladu "každodenní nošení." Tento pojem se dá jednoduše definovat jako: “to nejnutnější vybavení k řešení každodenních potřeb, ale také možných nouzových situací v závislosti na povaze daného prostředí.”

Jednotlivé EDC kity se liší zejména v preferencích, dovednostech, ale třeba také zaměstnání každého jedince. Když si však EDC kity roztřídíme do kategorií, obvykle se setkáme s těmito:

 • Osobní ochrana
 • První pomoc
 • Nástroje
 • Zdroj světla
 • Komunikace

  Je třeba říct, že tento článek nemá posloužit k tomu, aby definoval tu nejlepší možnou sestavu EDC vybavení, ale aby spíše zhodnotil jednotlivé produkty, ukázal jejich kvality i jejich nedostatky. Ano i pomoci při sestavě vašeho EDC kitu. Ale spíše má fungovat jako průvodce různým vybavením, od oblečení po různé doplňky, drobnosti a jiné vybavení. • PROSTŘEDÍ

  Než se dostaneme k jednotlivým kategoriím, které jsme si určili v úvodu, bylo by vhodné se zamyslet nad prostředím, ve kterém žijeme. Možná to bude znít humorně, ale je třeba si uvědomit základní věc a sice: žijeme v mírném pásu střední Evropy, kde když se v jakémkoli místě dáme jakýmkoli směrem, narazíme za hodinu, maximálně na dvě obydlí, cestu, prostě nějakou známku civilizace. Tím chci říct, že nežijeme uprostřed džungle, a je úplně zbytečné s sebou nosit hromadu “kravinek” jako křesadla, kompasy, 3 nože, 20m lana apod. I s takovými EDC kity se někteří na sociálních sítích chlubí. Ano, pokud je někdo nadšenec do bushcraftu, tyto věci a hromadu dalších nosí, ale maximálně jednou týdně, když jde do lesa, a ne každý den do práce.


  OSOBNÍ OCHRANA

  Tou je samozřejmě myšlena zbraň a ta se dá jednoduše definovat jako cokoli, čím je možno učinit útok vůči tělu důraznější. Pro potřeby tohoto článku jsme je rozdělili do několika skupin a sice:

 • improvizované (klíče na špagátu, monkeyfist, cihla v kabelce apod.)
 • nože (super nápad jak se pořezat, když s ním neumíte)
 • teleskopický obušek nebo jiný úderný prostředek
 • pepřový sprej
 • pistole
 • PRVNÍ POMOC

  Je to jednoduché: pokud s sebou nosím nějakou zbraň a jsem připraven se s ní bránit, měl bych být také schopný se vypořádat s následky jejího použití. A tím teď nemyslím podání vysvětlení na služebně Policie České republiky. Mám na mysli poskytnutí první pomoci zraněné osobě. Základní věci jako kvalitní zaškrcovadlo a tlakový obvaz by měl mít každý, kdo u sebe denně nosí palnou zbraň a hlavně by tyto věci měl umět použít.
  Gumové nebo latexové rukavice se rozhodně také neztratí, v kapse či příruční tašce nezaberou prakticky žádné místo. Když se dostanete do situace, kdy někomu budete muset poskytovat pomoct, tak je vždy na prvním místě vlastní ochrana, protože nikdy nevíte, co onen dotyčný může mít za nemoc. Aby se vám takříkajíc nestalo osudným ono přísloví: "Za dobrotu na žebrotu", kdy v dobrém úmyslu poskytnutí pomoci může mít také v tom lepším případě za následek několik návštěv doktora a v tom horším, to už si každý domyslí.


  NÁSTROJE

  Jako základní věc bych zde zařadil nůž. O tom snad netřeba dále psát, proč nůž. Nicméně není na škodu mít u sebe nějaký multitool. Mít u sebe šroubovák a kleště se prostě někdy hodí.  ZDROJ SVĚTLA

  Neocenitelná věc, pominu-li to, že se hodí ve chvíli, když budete něco hledat ve tmě. Silný zdroj světla ve tmě funguje výborně na rozptýlení a krátkého oslepení útočníka a dá vám tak možnost zasadit první ránu nebo třeba utéct.
  Nemusí však nutně jít o svítilnu s 1000lm. I malá svítilnička s pár lumeny se hodí. Ať už jde o hledání spadlých klíčů nebo cesty v neosvětleném, blátivém místě. Jakákoli příruční svítilna by měla mít základní vlastnost a sice být voděodolná, aby se nestalo, že při prvním náznaku deště přestaně svítit. Jako dobrá mini-svítilna se dá považovat Inova-microlight, která jako přívěsek na klíče, či bundě nijak nepřekáží a jako nouzové osvětlení bohatě stačí. Vzhledem k tomu, že se vyrábí v několika barevných spektrech, tak najde využití i u profesionálů. Díky svým rozměrům se dá připnout na vestu a nikde nepřekáží.
  Lightstick se dá považovat za opravdu nouzový zdroj světla, kdy ostatní zdroje selžou. Nebo třeba na dlouhodobé označení místa, kdy nepotřebujete zbytečně vybíjet svou hlavní svítilnu.


  KOMUNIKACE

  Mobilní telefon. Pominu-li základní funkci jako je telefonování a psaní zpráv, tak další různé doplňky a aplikace dělají z telefonu opravdu neocenitelnou záležitost.


  MYŠLENÍ A SCHOPNOSTI

  Záměrně to zmiňuji na konec seznamu kategorií, ale myšlení a schopnosti jsou tím nejzákladnějším, co máte vždy s sebou. Proto si dejte ten čas a učte se. Snažte se co nejvíce a nejčastěji své vybavení používat. Poznávejte prostředí, ve kterém se pohybujete. Samotná znalost prostředí Vám třeba i pomůže vyhnout se případnému konfliktu.


  NENÁPADNOST

  Mnoho lidí tvrdí, že když máte na sobě taktické kalhoty 5.11, košili, na očích Oakleye, přes rameno tašku od Maxpenditionu, tak přitahujete pozornost a každému je hned jasné, že je ozbrojen. Na jednu stranu to může být pravda, když se někdo trochu vyzná, tak si vás v davu všimne. Ale kdo se nevyzná, a to je drtivá většina lidí, těžko něco pozná, protože dnes nosí po ulici maskáče a batoh od MFH kdejaký ňouma. Navíc koho zajímá, že přitahujete pozornost, tím se může trápit SKPV PČR, či členové BIS při nějaké sledovačce, ale obyčejnému člověku na ulici to může být jedno. Avšak i na případy, kdy potřebujete mít u sebe značně množství vybavení vybavení a přitom se schovat v davu, jsme při psaní tohoto článku mysleli.

  Kam dál?

  S ohledem na přehlednost článku jsme jej rozdělili do několika dalších kategorií

  ÚVOD
  EDC Obecně
  VYBAVENÍ ČÁST 1: Oděv (kalhoty)
  VYBAVENÍ ČÁST 2: Batohy/tašky
  Webové stránky a veškerý jejich obsah jsou majetkem spolku Teiwaz, všechna práva vyhrazena. Vytvořeno v roce 2015