Everyday Carry: Část 1 – Úvod

Většina z Vás, co čtou tento článek, je jistě obeznámena se zkratkou EDC, čili Everyday carry – v překladu „každodenní nošení.“ Tento pojem se dá jednoduše definovat jako: “to nejnutnější vybavení k řešení každodenních potřeb, ale také možných nouzových situací v závislosti na povaze daného prostředí.” Je to vlastně takový módní výraz pro všechen ten bordel co nosíme po kapsách.
Jednotlivé EDC se liší zejména v preferencích, dovednostech, ale třeba také zaměstnání každého jedince. Když si však části EDC roztřídíme do kategorií, obvykle se setkáme s těmito:

  • Osobní ochrana
  • První pomoc
  • Nástroje
  • Zdroj světla
  • Komunikace

Je třeba říct, že tento článek nemá posloužit k tomu, aby definoval tu nejlepší možnou sestavu EDC vybavení, ale aby spíše zhodnotil jednotlivé produkty, ukázal jejich kvality i jejich nedostatky. Ano i pomoci při sestavě vašeho EDC kitu. Ale spíše má fungovat jako průvodce různým vybavením, od oblečení po různé doplňky, drobnosti a jiné vybavení. Ale na toto se podíváme v jiných částech článku. V tomto si rozebereme obecnou rovinu EDC.

PROSTŘEDÍ

Než se dostaneme k jednotlivým kategoriím, které jsme si určili v úvodu, bylo by vhodné se zamyslet nad prostředím, ve kterém žijeme. Možná to bude znít humorně, ale je třeba si uvědomit základní věc a sice: žijeme v mírném pásu střední Evropy, kde když se v jakémkoli místě dáme jakýmkoli směrem, narazíme za hodinu, maximálně za dvě  na obydlí, cestu, prostě nějakou známku civilizace. Tím chci říct, že nežijeme uprostřed džungle, a je úplně zbytečné s sebou nosit hromadu “kravinek” jako křesadla, kompasy, 3 nože, 20m lana apod. I s takovými EDC kity se někteří na sociálních sítích chlubí. Ano, pokud je někdo nadšenec do bushcraftu, tyto věci a hromadu dalších nosí, ale maximálně jednou týdně, když jde do lesa, a ne každý den do práce. Proto se dá říct, že EDC by mělo být to nejnutnější minimum.

OSOBNÍ OCHRANA

Tou je samozřejmě myšlena zbraň a ta se dá jednoduše definovat jako cokoli, čím je možno učinit útok vůči tělu důraznější. Pro potřeby tohoto článku jsme je rozdělili do několika skupin a sice:

  • improvizované (klíče na špagátu, monkeyfist, cihla v kabelce apod.)
  • nože (super nápad jak se pořezat, když s ním neumíte)
  • teleskopický obušek
  • pepřový sprej
  • střelná zbraň

PRVNÍ POMOC

Je to jednoduché: pokud s sebou nosím nějakou zbraň a jsem připraven se s ní bránit, měl bych být také schopný se vypořádat s následky jejího použití. A tím teď nemyslím podání vysvětlení na služebně Policie České republiky. Mám na mysli poskytnutí první pomoci zraněné osobě. Základní věci jako kvalitní zaškrcovadlo a tlakový obvaz by měl mít každý, kdo u sebe denně nosí palnou zbraň a hlavně by tyto věci měl umět použít. Gumové nebo latexové rukavice se rozhodně také neztratí. V kapse či příruční tašce nezaberou prakticky žádné místo. Když se dostanete do situace, kdy někomu budete muset poskytovat pomoct, tak je vždy na prvním místě vlastní ochrana. Nikdy nevíte, co onen dotyčný může mít za nemoc. Aby se vám takříkajíc nestalo osudným ono přísloví: „Za dobrotu na žebrotu“ V dobrém úmyslu poskytnutí pomoci může mít také v tom lepším případě za následek několik návštěv doktora a v tom horším, to už si každý domyslí.

NÁSTROJE

Jako základní věc bych zde zařadil nůž. O tom snad netřeba dále psát, proč nůž. Ale nemyslím tím nějaký bojový karambit, tlačnou dýku a podobné blbosti. Myslím tím nůž jako pracovní nástroj. Nejlépe jednoduchý zavírák nebo neckknife.  Nemusí být škodu mít u sebe nějaký multitool. Šroubovák a kleště se prostě někdy hodí.

ZDROJ SVĚTLA

Neocenitelná věc, pominu-li to, že se hodí ve chvíli, když budete něco hledat ve tmě. Silný zdroj světla ve tmě funguje výborně na rozptýlení a krátkého oslepení útočníka a dá vám tak možnost zasadit první ránu nebo třeba utéct. Nemusí však nutně jít o svítilnu s 1000lm. I malá svítilnička s pár lumeny se hodí. Ať už jde o hledání spadlých klíčů nebo cesty v neosvětleném, blátivém místě. Jakákoli příruční svítilna by měla mít základní vlastnost a sice být voděodolná, aby se nestalo, že při prvním náznaku deště přestane svítit. Jako dobrá mini-svítilna se dá považovat Inova-microlight, která jako přívěsek na klíče, či bundě nijak nepřekáží a jako nouzové osvětlení bohatě stačí. Vzhledem k tomu, že se vyrábí v několika barevných spektrech, tak najde využití i u profesionálů. Díky svým rozměrům se dá připnout na vestu a nikde nepřekáží. Lightstick se dá považovat za opravdu nouzový zdroj světla, kdy ostatní zdroje selžou. Nebo třeba na dlouhodobé označení místa, kdy nepotřebujete zbytečně vybíjet svou hlavní svítilnu. Ale na nošení po kapsách je to už až moc velký luxus. Ale pro ty co nosí brašnu přes rameno se jeden dva uvnitř neztratí.

KOMUNIKACE

Mobilní telefon. Pominu-li základní funkci jako je telefonování a psaní zpráv, tak další různé doplňky a aplikace dělají z telefonu opravdu neocenitelnou záležitost. Hlavně, když má dnes téměř každý internet v telefonu, tak by měl mít každý v telefonu aplikaci Záchranka, která operačnímu středisku linky 155 odešle souřadnice místa volání a značně to urychlí navedení pomoci na místo. Zejména v přírodě nebo ve městě, které neznáte.

A mobilní telefon by měl být hlavně nabitý, takže se někomu může hodit power banka.

MYŠLENÍ A SCHOPNOSTI

Záměrně to zmiňuji na konec seznamu kategorií, ale myšlení a schopnosti jsou tím nejzákladnějším, co máte vždy s sebou. Proto si dejte ten čas a učte se. Snažte se co nejvíce a nejčastěji své vybavení používat. Poznávejte prostředí, ve kterém se pohybujete. Samotná znalost prostředí Vám třeba i pomůže vyhnout se případnému konfliktu.

NENÁPADNOST

Mnoho lidí tvrdí, že když máte na sobě taktické kalhoty 5.11, košili, na očích Oakleye, přes rameno tašku od Maxpenditionu, tak přitahujete pozornost a každému je hned jasné, že je ozbrojen. Na jednu stranu to může být pravda Kdese někdo trochu vyzná, tak si vás v davu všimne. Ale kdo se nevyzná, a to je drtivá většina lidí, těžko něco pozná. Dnes nosí po ulici maskáče a batoh od MFH kdejaký ňouma. Navíc koho zajímá, že přitahujete pozornost, tím se může trápit SKPV PČR, či členové BIS při nějaké sledovačce, ale obyčejnému člověku na ulici to může být jedno. Avšak i na případy, kdy potřebujete mít u sebe značně množství vybavení vybavení a přitom se schovat v davu, jsme při psaní tohoto článku mysleli. Ale o tom někdy jindy.

Toto bylo krátké uvedení do problematiky EDC, příště si trochu rozebereme na jednotlivá kritéria každé části EDC a trochu nakousneme co se dá používat k osobní ochraně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *